Kiedy psy zmieniają swoje zęby

 


Psy, tak jak ludzie, rodzą się bez zębów, po kilku miesiącach zaczynają się pojawiać zęby mleczne, które w końcu, tak jak u małego dziecka, wypadną i pojawią się zęby stałe. Jeżeli więc znaleźli Państwo ząb na podłodze, w misce z jedzeniem lub wodą albo w zabawce, a Państwa pies jest szczeniakiem, to prawdopodobnie jest to zupełnie normalne, że ząb wypadł. Jednak może być Pan bardziej zaniepokojony, jeśli pies jest dorosły i ma zęby stałe, ponieważ przyczyną może być wszystko, od starości do problemu lub choroby.


W jakim wieku psy wymieniają zęby?

Wiedzą już Państwo zapewne, że tak jak ludzie, również psy wymieniają swoje zęby, przy czym zęby mleczne wypadają i pojawiają się zęby stałe. Mogą Państwo nie zdawać sobie sprawy, że tak się stało, ponieważ większość z nich nie wykazuje żadnych bólów ani żadnych objawów, o których by Państwo wiedzieli. Może Pan po prostu nagle znaleźć ząb Pana psa na podłodze w domu lub na innej powierzchni, jak np. na jego posłaniu, misce z jedzeniem, misce z wodą lub w zabawce. Może Pan to również zauważyć, ponieważ pewnego dnia zauważa Pan, że brakuje zęba, ale nie może go Pan znaleźć, ponieważ mógł on zostać połknięty. W tym przypadku powinni Państwo wiedzieć, że w zasadzie nic się nie dzieje, należy tylko zadbać o to, aby nadal dobrze się odżywiał, aby jego proces trawienia przebiegał normalnie i aby w końcu wydalił ząb wraz z kałem; po kilku dniach, jeżeli nadal będzie regularnie oddawał kał, ząb powinien zostać wydalony.


Ile zębów mają szczeniaki

Ostateczna formuła dentystyczna dla psów to: górna szczęka I 3/3, C 1/1, PM 4/4, M 2/2 i dolna szczęka I 3/3, C 1/1, PM 4/4, M 3/3. Podsumowując, w górnej szczęce mają 6 siekaczy, 2 kły, 8 przedtrzonowców, 4 trzonowce, a w dolnej szczęce mają to samo, z wyjątkiem 6 trzonowców, zamiast czterech, które mają powyżej, co w sumie daje 42 zęby stałe. Z drugiej strony, szczenięta z zębami mlecznymi mają: 6 siekaczy, 2 kły i 6 przedtrzonowców w górnej szczęce i to samo w dolnej szczęce, w sumie 28 zębów u szczeniąt. Psy rodzą się bez zębów i około 15-20 dni po urodzeniu zaczynają wyrastać szczeniętom pierwsze zęby mleczne, które są małe, dość drobne i z ostrym czubkiem.


Kiedy szczeniętom zmieniają się zęby

Zazwyczaj między 3 a 5 miesiącem życia szczeniaka zaczynają wypadać zęby mleczne i pojawiają się zęby stałe. Kły wypadają zazwyczaj jako ostatnie w wieku około 6 miesięcy, chociaż to się trochę zmienia w zależności od wielkości psa, a nawet u małych ras mogą pozostać niektóre zęby, tzn. ząb mleczny pozostanie obok zęba stałego, który będzie musiał być oceniony przez weterynarza, aby stwierdzić, czy wskazane jest usunięcie zęba mlecznego, czy też należy poczekać dłużej.


Skąd mam wiedzieć, czy mój pies ma zęby mleczne, czy już zmienił uzębienie?

Teraz już Pan wie, kiedy psy zmieniają zęby, ale jak może Pan stwierdzić, czy wymieniły już wszystkie, czy nie? Zazwyczaj zęby stałe psa są w pełni rozwinięte do 8-12 miesiąca życia, ale jeśli chce się Pan upewnić, że tak jest, musi Pan zwrócić uwagę na liczbę i kształt zębów Pana psa.


Jak już wspomnieliśmy, szczeniak będzie miał w sumie 28 zębów, podczas gdy pies z zębami stałymi będzie miał ich 42. Kiedy wypadną siekacze kłów i pojawią się zęby stałe, można na nich zobaczyć tzw. fleur-de-lis, co oznacza, że nie będą one tak kwadratowe, a na krawędziach będzie można zobaczyć lekko ząbkowane i bardzo osobliwe kształty, przypominające fleur-de-lis. Zęby mleczne są cieńsze niż zęby stałe i są bardziej kwadratowe.


Co robić, gdy psu wypadnie ząb

Jeżeli zastanawiają się Państwo, co zrobić, gdy wypadnie ząb u Państwa psa, proszę kierować się poniższymi wskazówkami:


Jeżeli Państwa pies ma około 3-5 miesięcy, najprawdopodobniej zauważą Państwo braki w uzębieniu, a jest to spowodowane procesem przechodzenia z zębów mlecznych na zęby stałe. Jedyne, co może Pan zaobserwować, to fakt, że pies będzie gryzł więcej niż zwykle i może odczuwać ból, gdy zaczną wyrzynać się zęby stałe, tak jak to się dzieje zazwyczaj, gdy wyrzynają się zęby mleczne, chociaż w tym drugim przypadku dyskomfort jest zazwyczaj większy. Mogą Państwo kupić dla nich specjalny pierścień na ząbkowanie, będą za niego wdzięczni! Tutaj wyjaśniamy, jak rozpoznać, czy zęby mojego psa bolą.

Jedynym problemem, który mogą Państwo napotkać w związku ze zmianą sposobu ząbkowania i który będzie musiał zostać rozwiązany przez weterynarza, jest to, że wypadanie zębów mlecznych może zostać opóźnione i spowodować, że zęby stałe wyjdą w pozycji, w której nie powinny. Jeśli zauważą Państwo, że tak się dzieje, proszę bez wahania udać się do weterynarza w celu usunięcia zbuntowanych zębów mlecznych, aby nie doszło do dalszych uszkodzeń.

Na tym etapie zauważy Pan zapewne, że pies często wszystko gryzie i jak już wspomnieliśmy, jest to całkowicie normalne, ale jeśli zauważy Pan, że pies gryzie nadmiernie, może to oznaczać, że cierpi, dlatego lepiej udać się do weterynarza na kontrolę, aby uniknąć problemów w przyszłości. Jeśli jest Pan zainteresowany dowiedzeniem się więcej na ten temat, tutaj jest kolejny wpis na temat Kiedy szczenięta przestają gryźć.

Zaleca się, aby szczotkować zęby psa od momentu wyrżnięcia się wszystkich zębów mlecznych, ale szczególnie zaleca się codzienne szczotkowanie i czyszczenie jamy ustnej, jeżeli tak zaleci lekarz weterynarii, aby uniknąć problemów takich jak choroby przyzębia.

Choroba przyzębia jest spowodowana odkładaniem się płytki nazębnej na zębach. Ta płytka nazębna ulega zwapnieniu i wytwarza kamień nazębny, który rozrasta się i obniża dziąsło. Dziąsło zaczyna puchnąć i mnożą się bakterie. W rezultacie psy mają nieprzyjemny zapach oddechu, wypadają im zęby i mogą nawet przestać jeść z powodu bólu. Weterynarz oczyści jamę ustną psa i może usunąć zęby, które są przyczyną problemu i nie mogą być uratowane, a także może przepisać rodzaj antybiotyku lub środka przeciwzapalnego, aby problem zniknął.

Inną możliwą przyczyną wypadnięcia zęba u Państwa psa jest to, że został on mocno uderzony lub coś zbyt mocno ugryzł. W takich przypadkach może być widoczna krew, dlatego najlepiej jest szybko udać się do weterynarza, aby mógł on ocenić, czy lepiej jest usunąć ząb, czy też podać jakiś środek przeciwzapalny, jeżeli jest on bardzo bolesny.

0 Komentarze