Czy psy się pocą?

 Psy są zwierzętami, które w wielu swoich rasach wykazują bardzo dużą aktywność na co dzień, szczególnie w okresie szczenięcym i w dużej części dorosłości. Na starość, jak to u ludzi, mają mniej energii, ale w pozostałej części życia wyciskają z siebie tyle czasu, ile się da, poprzez gry, spacery i inne zajęcia wymagające dużego wysiłku. Kiedy widzimy tak dużo ruchu, czasami zatrzymujemy się, aby pomyśleć, że psy muszą się bardzo pocić. Ale czy psy naprawdę się pocą? Gdzie się pocą? Czym w tym sensie różnią się one od ludzi?  Polecamy Państwu przeczytanie tego artykułu, aby mogli Państwo sprawdzić, czy psy się pocą i jak to robią.



Czy psy się pocą? - Odpowiedź

Ogromna aktywność psów prowadzi do tego, że się pocą, ale ich pot jest zupełnie inny niż u ludzi. Gdyby robiły to jak ludzie, ich sierść byłaby stale wilgotna, ponieważ większość ras jest bardzo aktywna w pierwszych latach życia. Wiele kłów ma dużą ilość włosów, więc pocenie się byłoby bardzo widoczne i byłyby one prawie stale przemoczone.


Wyjaśnienie leży w gruczołach potowych psów: podczas gdy my mamy je w naskórku i na większej części ciała, psy mają je w innych miejscach, ponieważ system chłodzenia temperatury ich ciała nie działałby prawidłowo, gdyby miały bardzo bujną sierść, która zbyt często by się moczyła.


Krótko mówiąc, psy pocą się, aby regulować temperaturę ciała, tak jak ludzie, ale w zupełnie inny sposób, zarówno pod względem obszarów pocenia się, jak i intensywności, ponieważ zwierzęta te pocą się w mniejszym stopniu niż my.


Gdzie psy się pocą?

Mając świadomość, że psy się pocą i wiedząc, że robią to inaczej niż ludzie, ważne jest, aby wiedzieć, jak to robią. Z powodu braku gruczołów potowych w skórze, muszą uciekać się do innych miejsc, aby ochłodzić temperaturę ciała, ponieważ wzrasta ona gwałtownie z powodu ich ogromnej aktywności.


Jama ustna i język (poprzez dyszenie), opuszki łap i nos są najbardziej efektywnymi miejscami pocenia się u psów. Jednak również inne części ciała, takie jak twarz, szczególnie pysk, oraz uszy pomagają obniżyć temperaturę.


Mimo to, ważne jest, aby być świadomym niebezpieczeństwa udaru cieplnego u Państwa wiernego towarzysza, szczególnie w lecie. Czasami może być im trudniej regulować temperaturę ciała niż nam, szczególnie rasom brachycefalicznym, ponieważ trudniej jest im prawidłowo oddychać i dyszeć.


Oto kilka informacji na temat strasznego udaru cieplnego, aby mogli Państwo być czujni i zapobiec mu u swojego futrzanego przyjaciela lub w porę go wyleczyć, jeśli już do niego dojdzie: Jak zapobiegać udarowi cieplnemu u psów oraz Objawy i leczenie udaru cieplnego u psów.


Psy pocą się przez języki

Podobnie jak u ludzi, organizm psa reguluje swoją temperaturę poprzez zdolność do rozpoznania optymalnej temperatury dla ciała oraz tego, kiedy aktualna temperatura jest za wysoka lub za niska. Ciało tych psowatych ma średnią temperaturę między 38°C a 39°C i potrzebuje kilku stref, aby wydalić część ciepła, które pozyskuje poprzez swoją aktywność i temperaturę otoczenia.


Własny organizm zwierzęcia odbiera sygnały, gdy temperatura ciała nadmiernie wzrasta i przyspiesza krążenie krwi, zwiększa pulsację i rozszerza żyły, docierając do języka i innych części, które pozwalają mu regulować temperaturę w większych ilościach. Wystawiając język, pies może obniżyć temperaturę ciała, ponieważ ten organ znajduje się jako kończyna i jest lepiej wentylowany niż inne części ciała, tak że krew krążąca w tym obszarze nieco się ochładza i temperatura całego ciała stopniowo się obniża. Dlatego ważne jest, aby nie przerywać mu dyszenia po zabawie z nim lub aktywności fizycznej, ponieważ jest to jego sposób na zaczerpnięcie powietrza i możliwość intensywniejszego oddychania oraz główny sposób regulacji temperatury lub "pocenia się".


Dlatego też dyszenie i język są ważną częścią systemu chłodzenia ciała psa. Dlatego powinien Pan być również bardzo ostrożny, jeśli stosuje Pan jakikolwiek rodzaj kagańca u swojego psa, ponieważ niektóre kagańce pozostawiają pysk całkowicie zamknięty i pies nie może dyszeć, co powoduje, że może się udusić. Jeżeli musi Pan zastosować kaganiec dla swojego psa, najlepszym rozwiązaniem są bez wątpienia kagańce koszowe, koszykowe lub kratowe, ponieważ to właśnie one pozwalają na swobodne otwieranie pyska i nie utrudniają psu oddychania i dyszenia, a jednocześnie spełniają swoje zadanie.


Psy pocą się przez swoje poduszki

Większość gruczołów potowych, które posiadają psy, znajduje się w opuszkach łap, które oprócz regulowania temperatury pomagają im absorbować ewentualne wstrząsy, amortyzują nacisk kroków i izolują je w jak największym stopniu od wysokich temperatur podłoża (należy jednak pamiętać, że podłoże w silnym słońcu może poparzyć opuszki, dlatego nie należy spacerować z nimi w godzinach największego nasłonecznienia).


Jeśli chodzi o funkcję pocenia się opuszek psa, proszę pamiętać, że jeśli psu jest gorąco, to logiczne jest, że w tej części łap będzie widać trochę wilgoci, a nawet odciski łap w miejscach, gdzie pies stąpa, ponieważ będzie się pocił. Z tych wszystkich powodów głównym miejscem, w którym psy się pocą, w podobny sposób jak my, są ich poduszki.

0 Komentarze